.
.
.
.
.
.
..

.
.

Eldest

13. září 2011 v 18:11 | Thalia |  Odkaz Dračích Jezdců
Název knihy: Eldest
Autor: Christopher Paolini
Edice: Odkaz Dračích Jezdců
Díl: 2/4
Eldest začíná asi tři dny po bitvě o Farthen Dur. Ažihad, Murtagh a Dvojčata pronásledují urgaly do tunelů, při návratu je však skupina přepadena, Ažihad zabit a Murtagh s Dvojčaty unesen. Eragon požehná jednomu z osiřelých nemluvňat ve Farthen Duru a po zvolení nástupce Ažihada, jeho dcery Nasuady, odchází spolu s Aryou a Orikem do elfského hlavního města Ellesméry, aby podstoupil výcvik pod vedením Truchlícího mudrce a Zdravého mrzáka, elfa Oromise. Eragon s překvapením zjišťuje, že není jediným Dračím jezdcem kromě Galbatorixe - jenže Oromis a jeho drak Glaedr už jsou lety i bojem poznamenaní a na další války se necítí. Eragonův výcvik brzí především Durzova památka - dlouhá bolestivá jizva přes celá záda. Brzy si uvědomí, že jeho city k Arye přesahují jen přátelský vztah, a pokusí se jí vyznat lásku. Arya ho však vzhledem k jejich věkovému rozdílu odmítne.
Eragonův bratranec Roran také nežije klidně. Ve vesnici se objeví ra´zakové a zavraždí sedláka Quimbyho. Roran touží po pomstě otce, a tak spolu s ostatními vesničany napadne tábor vojáků a všechny je vyvraždí, ale ra´zakové uniknou. Roran se později zasnoubí s dcerou řezníka Slouna, Katrinou, což je jejímu otci trnem v oku, a tak je udá a spolu s ra´zaky a zajatou Katrinou opouští Carvahall. Roran chce po ženách, dětech a starých lidech, aby odešli do Dračích hor, zatímco on a ostatní bojeschopní muži by Carvahall bránili. Nakonec po únosu Katriny vyburcuje vesničany k odchodu do Surdy, a všichni až na pár vyjímek souhlasí. A tak se vydávají na složitou a nebezpečnou cestu k Vardenům.
Eragon se během Slavnosti Pokrevní přísahy stane kouzlem něčím mezi elfem a člověkem a znovu se dvoří Arye, která ho však vytrvale odmítá. Kouzlo ho zbaví i zátěže v podobě jizvy na zádech, a Eragon bez bolestivých záchvatů může mnohem rychleji pokračovat ve výcviku.
Roran se dostává až do Teirmu, kde potkává Jeoda. Jeod mu prozradí, že jeho bratranec Eragon je Jezdec, a Roran se mu vysměje. Nakonec ho však okolnosti donutí uvěřit. Spolu s Jeodem unesou loď jménem Dračí křídlo, na níž se plaví až do Surdy.
Nasuada se mezitím přesunula s Vardeny do Surdy (malé země na jihu Alagaesie nezávislé na Království) a chystají se na válku. Pak se Nasuada seznámí s prokletou dívkou Elvou, které Eragon žehnal - kvůli popletenému slovu ve starověkém jazyce ji však proklel, aby byla ochranou před bolestí a nebezpečím. Z Elvy se tak stává Nasuadin doprovod, jelikož dívka dokáže vytušit bolest ostatních dřív, než ji dotyčný pocítí.
Eragon se na žádost Nasuady vrací do Surdy. Začíná válka. Královští vojáci mají sice početní převahu, ale Vardenové jedno veliké plus - Eragona a Safiru. Tuto výhodu mají pouze do doby, než nad vojáky Království vzlétne krvavě rudý drak Trn s Jezdcem. Eragon se i přes veškerý výcvik nemůže jezdci rovnat, a když mu shodí helmu, zjistí, že je to Murtagh. Dvojčata ho unesla ke Galbatorixovi, on byl donucen mu přísahat věrnost a vylíhl se pro něj Trn. Eragon ho přemluví, aby je nechal jít, ale Murtagh si vybere krutou daň - sebere mu Zar´roc a prozradí mu, že je také syn Morzana.
Vesničané se vylodí v Surdě poblíž Hořících plání, a okamžitě se vrhnou do boje za Vardeny. Roran zabije Dvojčata a setká se s Eragonem.
Kniha končí, když Eragon slíbí Roranovi pomoc při záchraně jeho unesené snoubenky Katriny.


Opět platí to, co u popisu Eragona - je to dlouhá a komplikovaná kniha a je těžké všechno vystihnout v jediném článku, proto se omlouvám za případné chyby nebo neúplné či vynechané informace.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Marky Marky | 13. září 2011 v 19:00 | Reagovat

Tak z toho mám hlavu jak balon:D Vážně si to musím přečíst:D A to jsem si myslela, že Upíří deníky jsou komplikovanéxD
Jinak, líbí se mi jméno Arya:)

2 Barunka Barunka | Web | 13. září 2011 v 19:09 | Reagovat

Eldesta fakt zbožňuju .. hlavně se mi líbí, kdy jsou v té Ellesméře ... :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama